|   | 

Dom

Savoir vivre - w domu ze zwierzętami

Psy i koty zazwyczaj są traktowane jako pełnoprawni członkowie naszych rodzin. Nie każdy właściciel czworonoga zdaje sobie jednak sprawę, że nasz pupil mieszkając wraz z nami, powinien posiadać nie tylko prawa, ale także obowiązki. Fakt ten dotyczy przede wszystkim zachowania w stosunku do osób z zewnątrz, a w szczególności naszych gości.

Odseparowanie zwierzaka od gości

Nie każda osoba odwiedzająca nasz dom musi być koniecznie miłośnikiem zwierząt. Niektórzy mogą się nawet obawiać i czuć się niekomfortowo w obecności psa. W takim wypadku mamy do wyboru, albo nie zapraszać wcale gości do naszego domu, albo zamknąć czworonoga w osobnym pomieszczeniu na czas ich wizyty. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by „przedstawić” gościom naszego pupila, ale jeśli zauważymy, że jego obecność wywołuje u gościa niepokój, nie starajmy się za wszelką cenę przekonać go, że pies nie zrobi mu krzywdy. W takim wypadku najrozsądniejszym wyjściem będzie bowiem odseparowanie zwierzaka od gości.

Takie postępowanie uchroni nas także przed szeregiem kłopotliwych sytuacji, które mogą być udziałem naszym i naszych gości. Czasem może się bowiem zdarzyć tak, że nasz kot szczególnie upodoba sobie czyjąś torebkę i za żadne skarby nie będzie chciał z niej wyjść. Psy z kolei bardzo często lubią pobawić się nową parą butów w przedpokoju lub okazując swoje zadowolenie i radość mogą zacząć wskakiwać gościom na kolana, niszcząc i brudząc przy tym ich ubranie. Szczególnie długowłose koty i psy, które aktualnie gubią sierść, mogą spotkać się z brakiem aprobaty ze strony naszych gości. Takie zachowanie ze strony naszych ulubieńców może także negatywnie wpłynąć na całe spotkanie i „zmusić” gości do jak najszybszego jego zakończenia.

W wypadku, kiedy nasi goście zatrzymają się u nas na dłużej powinniśmy także zadbać o odseparowanie zwierzaka od nich. Ma to szczególne znaczenie w nocy, kiedy może się zdarzyć sytuacja, że nasz pupil zechce spać w jednym łóżku z naszym gościem.

zwierzęta domowe

Jedzenie przy stole tylko dla ludzi

Jedzenie także może okazać się problematyczne. W wielu domach zwierzęta jedzą bowiem wspólnie z właścicielem. Często układają się pod stołem czy w jego okolicy i zajadają smakołyki, które pan podaje im pod stołem. Nie należy tego robić w obecności gości, gdyż takie traktowanie zwierząt domowych wcale nie oznacza dbania o nie, a jedynie jest niehigieniczne. Stół jest bowiem przeznaczony dla nas i dla naszych gości, a pies i kot mają swoje własne miejsce na spożywanie posiłków. Podobna reguła obowiązuje, kiedy my sami wybieramy się do znajomych. W żadnym wypadku nie należy dokarmiać zwierzęcia, gdyż często zdarza się tak, że muszą one przestrzegać diety zaleconej przez weterynarza. Powinniśmy także unikać brania obcych czworonogów na ręce, gdyż w ramionach nieznanych im osób, zwierzęta mogą poczuć się zagrożone i nawet nas ugryźć.

Alergia na sierść

Wiele osób może być także uczulonych na sierść zwierząt domowych. W takim wypadku najlepiej będzie nie zapraszać takiej osoby do naszego domu, a umówić się z nią, np. w kawiarni. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że nasz dom odwiedzi alergik, warto jest mieć w domowej apteczce środki, które pomogą na objawy uczulenia. Może się bowiem zdarzyć także tak, że nasz gość nie będzie wcale wiedział, że jest uczulony na sierść.

Savoir vivre - ze zwierzętami poza domem

Wychodząc z naszym zwierzakiem poza dom powinniśmy zawsze pamiętać o założeniu mu kagańca oraz trzymaniu go na smyczy. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi nam bowiem mandat. Co prawda niektóre bary i restauracje zgadzają się na obecność zwierząt domowych, jednak ze względu na komfort swój oraz innych gości, najlepiej jest zostawić naszych pupili w domu.

 

Zobacz więcej informacji na: potls.pl

Zobacz również