|   | 

Soczewki kontaktowe – jakie wybrać?

Setki milionów ludzi na świecie cierpi z powodu wad wzroku bądź chorób oczu. W tym pierwszym przypadku prawidłowe widzenie zapewniają najczęściej okulary korekcyjne. Jednak soczewki kontaktowe zyskują na popularności z każdym rokiem. Większość osób, które decyduje się zrezygnować z okularów na rzecz soczewek bardzo sobie ten wybór chwali. Czym decydować się przy wyborze i jakie zalety (oraz wady) mają soczewki kontaktowe?

Wady i zalety szkieł kontaktowych

Jeśli chodzi o wady, to nie będzie ich zbyt dużo. Zacznijmy od tego, że nie każda osoba z wadą wzroku może je nosić. Przeciwwskazania faktycznie występują, chociaż są bardzo sporadyczne. Noszenie szkieł kontaktowych nie jest zalecane w przypadku niektórych chorób (nie tylko oczu), jak zespół suchego oka czy niektóre formy cukrzycy. Wykluczają je także alergie na materiał, z którego wykonuje się soczewki kontaktowe (silikon hydrożelowy) oraz inne postacie alergii – na kurz, grzyby, roztocza. Chociaż zależy to też od stopnia uczulenia i wybranych soczewek kontaktowych, bo po konsultacji z lekarzem okulistą lub optometrystą może się okazać, że nawet lekka alergia przy odpowiedniej pielęgnacji i profesjonalnie dobranych soczewkach nie stanowi większego problemu.

Zalety? Tych jest dużo więcej. Soczewki kontaktowe zapewniają bardzo dobre widzenie praktycznie niezależnie od okoliczności. Wyprzedzają zaś na pewno okulary korekcyjne na wielu polach. Przywoływanych często przykładem jest uprawianie sportu, szczególnie takiego, który dla osób noszących okulary mógłby być zagrożeniem dla narządu wzroku czy też wymaga noszenia specjalnych kasków, masek czy ochraniaczy. W niektórych okolicznościach noszenie okularów powoduje dyskomfort (np. w czasie upałów, ze względu na nadmierne pocenie się) czy nie daje odpowiedniego stopnia korekcji wzroku. Przykładem jest np. połączenie okularów z maseczką, parowanie ich przy przejściu z pomieszczenia chłodnego do ciepłego, opady deszczu czy śniegu. Te niedogodności są wyeliminowane przez soczewki, ponieważ są one zakładane bezpośrednio na gałkę oczną.

Również osoby ze starczowzrocznością cenią sobie soczewki kontaktowe. Ta wada wzroku pojawia się w sposób naturalny, najczęściej powyżej 40 roku życia, a związana jest z osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. By zapewnić odpowiednie widzenie na odległości bliskie, dalekie i pośrednie stosuje się soczewki multifokalne. Nie wymagają one, jak okulary progresywne, ruchu głową w celu uzyskania odpowiedniej ostrości – wystarczy samo poruszenie gałką oczną.

Jakie soczewki wybrać?

Jeśli chodzi o wybór rodzaju szkieł kontaktowych, to najczęściej wskazuje się na soczewki miesięczne lub jednodniowe oraz noszone w trybie dziennym lub dzień i noc. Na czym polegają różnice między nimi? Soczewki jednodniowe zakładane są rano, noszone przez cały dzień, a następnie wyrzucane wieczorem. Soczewki miesięczne natomiast można nosić przez 30 dni, co jest wariantem bardziej ekonomicznym. W trybie dziennym nosi się je podobnie jak jednodniowe, czyli zdejmuje wieczorem, po czym koniecznie jest ich przemycie specjalnym płynem i umieszczenie do czasu następnego założenia w pojemniczku do przechowywania. Soczewki noszone w trybie dzień i noc nie muszą być zdejmowane ani na czas drzemki ani nawet snu. Teoretycznie można je wręcz nosić bez zdejmowania przez cały miesiąc (30 dni), chociaż tego akurat specjaliści nie zalecają, doradzając zdjęcie ich co kilka dni celem przemycia. Decyzję o wyborze rodzaju soczewek podejmujemy na podstawie własnych preferencji, potrzeb, ale też po konsultacji z optometrystą, który w fachowy sposób przedstawi wady i zalety każdego rozwiązania w indywidualnym przypadku.

Artykuł partnera

Zobacz również