|   | 

Dom

Jak urządzić ciekawy przedpokój?

Gruntowna zmiana oblicza i wyglądu swojego domu jest niezbędna dla każdego, kto nie chce popaść w zbytnią rutynę i nudę we własnym otoczeniu. Z drugiej jednak strony łatwo o tym mówić, ale trudniej wykonać – w końcu nie każdy z nas ma czas i pieniądze na to, aby raz na jakiś czas dokonywać drogiego remontu całego domu. Na szczęście jednak nie trzeba decydować się na tak radykalne rozwiązania, aby móc odmienić swoje otoczenie. Doskonałym przykładem jest tutaj przedpokój.

Wystarczy jedynie podejść do tego we właściwy sposób, aby za kwotę mniej więcej kilkuset złotych móc kompletnie odmienić wygląd tego wnętrza i nadać mu ogromnej świeżości. Sekret urządzenia rzeczywiście ciekawego przedpokoju tkwi przede wszystkim w dobraniu do niego odpowiednich ozdób. Obecnie bardzo wielką popularnością cieszy się na przykład styl nawiązujący do sztuki ludowej – trzeba przyznać, że przy umiejętnym zastosowaniu takich ozdób można tu uzyskać naprawdę niesamowite efekty. W przypadku takiego stylu warto postawić na ściany pomalowane na biało, bowiem są one najbardziej zbliżone do rozwiązań spotykanych w dawnych domostwach – dawniej ściany były bielone wapnem.

W przedpokoju najczęściej powieszone jest lustro; samo w sobie nie stanowi ono żadnej szczególnej ozdoby, chyba, że wybierzemy dla niego odpowiednią ramę. W przypadku stylu ludowego najlepiej jest zdecydować się na grubą, drewnianą ramę która będzie mocno rzucała się w oczy – należy jednak znaleźć złoty środek, aby taki element nie zdominował całkowicie otoczenia, a jedynie stanowił jego integralną część. Jeśli podłoga w naszym przedpokoju jest wykonana z drewna, to nie musimy z nią niczego robić – drewno samo w sobie idealnie pasuje do ludowych motywów. Jeśli jednak podłoga jest wykonana na przykład z płytek, to warto położyć na niej bogato zdobiony dywanik lub chodnik, wykończony oczywiście w ludowym stylu.

Jeśli ktoś ma szczególnie wysokie wymagania i chce uzyskać rzeczywiście dobre efekty, to może postarać się o pomalowanie skrzyń i półek znajdujących się w przedpokoju na różnego rodzaju ludowe motywy. Wymaga to oczywiście czasu i pewnego talentu, ale rezultaty mogą być naprawdę ciekawe. Jeśli sami nie czujemy się na siłach aby zrobić to własnoręcznie, to na rynku znajdziemy obecnie całe mnóstwo takich produktów. Pewnym przeciwieństwem stylu ludowego jest bardziej nowoczesny, minimalistyczny styl przypominający słynne lofty. Jeśli chodzi o ściany, to najlepiej pasują tutaj gołe cegły, ale równie dobrze możemy postawić na farbę – w tym stylu klasycznym rozwiązaniem są nieco ciemniejsze odmiany szarości czy sama czerń.

Kolory powinny być przede wszystkim stonowane, zatem lepiej unikać tu zbyt krzykliwych i jaskrawych barw. W takim stylu niezwykle ważny jest odpowiedni klimat, a istotnym jego elementem powinno być dobre oświetlenie. Dobrze jest zastosować tutaj lampy retro, przypominające źródła światła stosowane w starych fabrykach; światło również nie powinno być zbyt jaskrawe. Właśnie to jest najważniejsze w tym stylu: spokojny i nieco tajemniczy klimat, w którym unikamy zbyt krzykliwych i rzucających się w oczy elementów.

Powrót do takiego przedpokoju po całym, męczącym dniu w pracy zawsze jest czystą przyjemnością, bowiem od razu pozwala nam on wpaść w spokojny i relaksujący nastrój. Istnieje zatem wiele sposobów na to, aby szybko odmienić przedpokój w swoim domu czy mieszkaniu i wprowadzić w nim naprawdę ciekawy styl. Zdecydowanie warto o tym wiedzieć i przede wszystkim pamiętać, że nie wymaga to wcale ogromnych wydatków – w wielu przypadkach wszystko możemy zrobić za naprawdę niewielkie pieniądze.

Zobacz również