|   | 

Jak przeprowadzić resuscytacje?

Udzielanie pierwszej pomocy jest bezcenną umiejętnością tak samo, jak bezcenne jest życie każdego człowieka. Resuscytacji uczymy się już w szkole, a w kolejnych latach spotykamy się z nią również na wielu kursach i szkoleniach m.in. w pracy czy podczas kursu na prawo jazdy. Wiele osób nadal jednak twierdzi, że nie potrafiłoby udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Trzeba jednak pamiętać, że naszym moralnym obowiązkiem jest zrobić wszystko, aby do czasu przyjazdu karetki pogotowia zadbać o osobę poszkodowaną.

Resuscytacja, czyli zespół działań, jakie wykonuje się u osoby, u której wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, przebiega w kilku krokach.

  1. Zanim przystąpimy do resuscytacji, należy się upewnić, że zarówno poszkodowany, jak wszyscy obecni na miejscu zdarzenia są bezpieczni.
  2. Sprawdzamy reakcję poszkodowanego, czyli pytamy, czy wszystko w porządku i czy nas słyszy. Jeżeli nie reaguje układamy go na plecach oraz udrażniamy drogi oddechowe, odginając głowę i unosząc żuchwę.
  3. Poszukujemy oddechu poszkodowanego, przykładając ucho do jego ust i nasłuchując szmerów oddechu. W momencie, kiedy oddech nie jest prawidłowy lub nie jest w ogóle wyczuwalny, możemy rozpocząć resuscytację.
  4. W tym celu należy uklęknąć przy poszkodowanym, ułożyć nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego i drugiej na już położonym. Splatamy palce obu dłoni i ustawiamy ramiona prostopadle do mostka, uciskając na głębokość 4-5 cm. Uciśnięcia powtarzamy z częstotliwością 100/min. Wykonujemy 30 uciśnięć.
  5. Po serii 30 uciśnięć, układamy rękę na czole poszkodowanego i palcami odginamy jego głowę, co ma udrożnić jego drogi oddechowe. Zaciskamy skrzydełka nosa, natomiast usta pozostawiamy delikatnie otwarte. Następnie wdmuchujemy powietrze do ust poszkodowanego przez ok. 1 sekundę. W ten sposób wykonujemy 2 oddechy ratownicze, obserwując jednocześnie ruch klatki piersiowej poszkodowanej osoby. Uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze pozostają w stosunku 30 : 2.

Resuscytacja w bardzo wielu przypadkach pomaga uratować życie pacjenta. W szpitalu zostanie on poddany odpowiedniej opiece medycznej, która wspierana jest przez specjalistyczny sprzęt. W zapewnienie pacjentom właściwej opieki z wykorzystaniem nowoczesnych metod i niezawodnych sprzętów zaangażowała się firma Philips, tworząc projekt philips.pl/healthcare, w ramach którego zajmuje się produkcją sprzętów, jak też edukacją z zakresu medycyny.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...