|   | 

Mężczyźni w zawodzie opiekuna osób starszych

Wiele osób uważa, że praca w opiece nad osobami starszymi jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Nic bardziej mylnego! To prawda, że cechami idealnego opiekuna są troskliwość, cierpliwość i empatia, jednak nie ma żadnych przeciwskazań, aby mężczyzna posiadający odpowiednie usposobienie odnalazł się w pracy w opiece nad seniorami.

Przede wszystkim powołanie!

Jak w każdym zawodzie, nie warto podejmować pracy opiekuna, jeśli nie czuje się powołania w tym kierunku. Na opiekunie osoby starszej spoczywa ogromna odpowiedzialność za zdrowie podopiecznego, jednak satysfakcja płynąca z pomagania innym jest ogromnym wynagrodzeniem na poniesiony trud. Idealny kandydat na opiekuna osób starszych powinien być wrażliwy na emocje i potrzeby innych oraz wykazywać się dużą dozą zrozumienia.

Skąd na rynku tyle opiekunek?

Przewaga kobiet pracujących, jako opiekunki osób starszych wynika z tradycyjnego podziału ról w rodzinie – do niedawna to mężczyźni zajmowali się pracą zawodową, a kobiety pracami domowymi, w tym opieką nad dziećmi i starszymi. Jednak wraz z upływem czasu tradycyjne role rozmyły się, a w wielu rodzinach to mężczyźni biorą na siebie wychowywanie dzieci i zapewnianie chorym bliskim wszystkiego, co potrzebne. Wraz z postępem kulturowym wiele zawodów takich jak opiekun osób starszych, pielęgniarz czy położny otworzyło swoje możliwości przed męską częścią społeczeństwa. Dodatkowym aspektem, jaki należy rozważyć, jest fakt, że podopieczni płci męskiej mogą czuć się bardziej komfortowo będąc pod opieką opiekuna niż opiekunki.

Jakie męskie cechy przydadzą się w pracy opiekuna?

Wiele z cech częściej spotykanych u mężczyzn niż u kobiet jest niezwykle przydatnych w zawodzie opiekuna osób starszych. Siła fizyczna jest niezbędna do przesadzenia podopiecznego z łóżka na wózek i z powrotem. Osoby starsze lubią ustalony schemat dnia, dlatego systematyczność i skrupulatność będą ułatwiały codzienne zadania. Warto jednak zauważyć, że cechy charakteru nie wynikają z uwarunkowań płciowych, dlatego kobiety i mężczyźni mają równe szanse na zostanie świetnymi opiekunami osób starszych.

https://promedica24.com.pl/

 Artykuł sponsorowany

Zobacz również