|   | 

Kiedy wymieniać opony na letnie?

Wraz z nastaniem pierwszych cieplejszych dni wiosną kierowcy zaczynają zastanawiać się nad wymianą opon z zimowych na letnie. Oczywiście wiele zależy od warunków pogodowych, a ponieważ mogą się one zmieniać, nie warto za bardzo spieszyć się z wymianą ogumienia.

Opony lenie i zimowe – czym się różnią?

Przede wszystkim opony zimowe i letnie wykonywane są z różnych mieszanek gumy. Ogumienie zimowe jest bardziej miękkie, dzięki czemu nie twardnieje pod wpływem niskiej temperatury i zapewnia dobrą przyczepność na śniegu lub lodzie. Jednak na suchej drodze i przy wyższych temperaturach, a więc warunkach charakterystycznych dla letniej pogody, jego bieżnik zużywa się znacznie szybciej. Opony letnie są nieco twardsze, dlatego używanie ich w niskich temperaturach znacznie podnosi ryzyko poślizgu. Oprócz tego mają one nieco mniej nacięć, dzięki czemu lepiej zachowują się na suchej jezdni. Bieżnik gum zimowych przystosowany jest do odprowadzania spod kół błota pośniegowego i zapewnienia przyczepności na śniegu, a ten na oponach letnich ma za zadanie usuwać wodę podczas jazdy w deszczu. Chociaż w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon, zdecydowanie warto to robić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze niezależnie od warunków.

Kiedy wymieniać?

Opony zimowe można wymienić na letnie, kiedy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie powyżej 7°C. Oczywiście trudno jest to ująć w konkretne ramy czasowe ponieważ pogoda w Polsce na przełomie wiosny i zimy bywa bardzo zmienna. Zdecydowanie nie warto wybierać się do warsztatu wulkanizacji już po kilku pierwszych cieplejszych dniach – znacznie rozsądniej jest nieco poczekać i upewnić się, że minęło zagrożenie nagłego ochłodzenia. W przeciwnym razie ryzykujemy, że w razie mrozu nasz samochód na letnich oponach nie zapewni nam bezpieczeństwa podczas jazdy do pracy, czy odwożenia dzieci do szkoły.

Zmiana wyglądu auta

Wymiana opon zimowych na letnie to świetna okazja, aby nieco odświeżyć wygląd samochodu. Wbrew pozorom nie wymaga to wiele wysiłku i skomplikowanych działań. Wystarczy zmiana felg, aby auto zyskało sportowego charakteru – zwłaszcza jeśli wybierzemy te o większej średnicy. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i dobraniu odpowiedniej opony. Producenci samochodów dopuszczają pewne modyfikacje, jeśli chodzi o rozmiar koła, jednak nie są to duże wielkości. Większa felga i opona o niższym profilu wpływa nie tylko na wygląd auta, ale również na jego prowadzenie – samochód z takim ogumieniem będzie lepiej trzymał się w zakrętach i jest odpowiedni w przypadku miłośników sportowej jazdy, jednak nie nadaje się na drogi z wieloma ubytkami, bo łatwiej można na nich uszkodzić zawieszenie. Istotne jest również, aby podczas kupowania nowych felg i opon do nich kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu, bo tylko wtedy zyskamy pewność, że samochód zachowa się przewidywalnie na drodze i będzie wygodny w prowadzeniu.

Szukasz oryginalnych felg do swojego samochodu? Sprawdź ofertę sklepu BMW

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również