| 

Zdrowie intymne, a samopoczucie kobiety

Zdrowie intymne kobiety jest bardzo ważne. Pozwala w pełni cieszyć się życiem intymnym, ale ma także wpływ na ogólne samopoczucie każdej kobiety. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o to, by sfery intymne były każdego dnia zadbane.

Jak dbać o higienę intymną?

Bardzo ważnym czynnikiem, który pozwala dbać o kobiece zdrowie intymne jest odpowiedna higiena miejsc intymnych. Chodzi tutaj nie tylko o to, by każdego dnia się podmywać. Istotny jest dobór kosmetyków do pielęgnacji okolic intymnych. Płyny i żele do mycia powinny mieć naturalne dla tych okolic kobiecego ciała pH. Ważne jest też to, by zawierały w sobie środki łagodzące podrażnienia, a przy problemach z nawracającymi infekcjami warto wybrać płyn mający w sobie składniki zmniejszające wystąpienie infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.

Bardzo ważnym elementem o higienę miejsc intymnych jest również dobór odpowiedniej bielizny – musi ona być przewiewna, nieobciskająca i najlepiej wykonana z naturalnych materiałów np. z bawełny.

Co zrobić, gdy pojawia się dyskomfort miejsc intymnych?

Dyskomfort odczuwany w okolicach miejsc intymnych może być spowodowany różnymi czynnikami. Często są to wspomniane infekcje, ale może przyczynić się do tego również suchość pochwy. Tutaj też może się okazać, że przyczyn tej dolegliwości może być wiele, w tym stres i intensywne uprawianie sportu, ale także zaburzenia hormonalne. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa oraz rozmowy z lekarzem o swoich problemach, nawet tych wydawałoby się błahych, gdyż mogą one rzutować nie tylko na nasze samopoczucie i komfort w czasie stosunków, ale także być związane z poważniejszymi zaburzeniami zdrowotnymi.

Niezależnie od powodów występowania suchości w pochwie, warto stosować preparaty, które złagodzą podrażnienia wynikające z suchości, a także pomogą odpowiednio nawilżyć miejsca intymne, bez zaburzania pH oraz gospodarki hormonalnej. Przykładem takiego preparatu jest hydrovag, w jakiego składzie znajduje się między innymi kwas hialuronowy, o którym więcej można przeczytać na portalu poświęconym kobiecemu zdrowiu intymnemu – hydrovag.pl

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również