|   | 

Dom

Jak wybrać kino domowe?

W dobie współczesnej wybór kina domowego wcale nie należy do łatwych. Na rynku jest bowiem ogromny wybór, przez co ciężko podjąć ostateczną decyzję. Czym warto się kierować podczas zakupów? Na co szczególnie zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Twoje oczekiwania

Na początek należy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Ile pieniędzy zamierzam wydać? Co jest dla mnie najważniejsze: czy zależy mi na efektach audiowizualnych jak w sali kinowej, czy raczej na skromniejszej jakości obrazu i dźwięku? Czy instalacja ma być możliwie najprostsza, czy raczej skomplikowana? A może szukamy przy tym dobrego sprzętu muzycznego hi-fi, a nie tylko produktu do oglądania filmów? Te wszystkie pytania warto sobie zadać. Poznanie swoich oczekiwań jest kluczowe i konieczne przed dokonaniem zakupu.

Z jakiego źródła będziesz korzystać?

Do najpopularniejszych źródeł kina domowego należą:

- odtwarzacz DVD - format płyty. Gwarantuje dobrą jakość dźwięku i obrazu, choć nie tak wysoką jak Blu-ray

- odtwarzacz Blu-ray. Gwarantuje bardzo wysoką jakość obrazu oraz dźwięku. Jest kompatybilny z płytami CD i DVD, a często także z bardziej zaawansowanymi formatami

- strumieniowanie video. Istnieje wiele strumieniowych serwisów, które są dostępne zarówno w jakości standardowej, jak i HD. Można z nich korzystać za pomocą telewizorów smart, konsol do gier oraz sieciowych odtwarzaczy Blu-ray

- telewizja satelitarna i kablowa. W przypadku większości tych telewizji występuje video HD oraz dobrej jakości cyfrowy dźwięk.

Warto wcześniej sprawdzić, z którego z tych źródeł zamierzamy korzystać i podzielić się tą wiedzą z doradcą w trakcie dokonywania zakupu.

jakie kino domowe

Rodzaj ekranu

Kolejną ważną kwestią jest typ ekranu. Jaki zamierzasz wykorzystywać do oglądania filmów? Przede wszystkim sprawdź, czy konkretny wybrany przez Ciebie model posiada odpowiednią ilość i rodzaj złączy. Współcześnie najczęściej spotykane jest złącze HDMI. Odpowiedz sobie również na kilka pytań: czy szukasz telewizora LED ustawionego w Twoim pokoju gościnnym? A może zależy Ci na 3D? Albo na wyspecjalizowanym systemie z sufitowym projektorem oraz ekranem? Warto dokładnie wiedzieć, czego się szuka, bo to pozwala znacznie zaoszczędzić czas i minimalizuje ryzyko pomyłki.

Gdzie kupić kino domowe?

Kino domowe to poważna inwestycja na długie lata, często droga. Z tego względu zakupy powinniśmy robić w miejscach sprawdzonych i pewnych. Warto sprawdzić ich jak najwięcej, by móc porównać ceny i jakości poszczególnych sprzętów. Coraz popularniejsze stają się zakupy przez internet - jest to dobra opcja dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na zakupy w sklepach stacjonarnych. Ważne jest, by kupować kino domowe od znanego producenta, a nie od firm niewiadomego pochodzenia. Grozi to zakupem sprzętu niskiej jakości. Można w tym celu zapoznać się z opiniami doświadczonych klientów, które często znajdziemy w sieci (np. na stronach poszczególnych producentów). Pamiętajmy, by robić zakupy świadomie i że pośpiech jest naszym najgorszym doradcą. 

Zobacz również