|   | 

Partycjonowanie dysku - krok po kroku

Partycjonowanie dysku to jedna z tych czynności, które często tak długo odkładamy na później, że w końcu jest już za późno. Żeby ochronić nasze dane i kieszenie oraz utrzymać porządek na dysku, lepiej nie czekać i podzielić dysk na partycje już teraz.

Choć partycjonowanie dysku przeważnie nie stanowi dla nas priorytetu, jest to bardzo przydatny zabieg. Po pierwsze pomaga utrzymać porządek w naszych plikach, a po drugie może uchronić nas przed utratą danych w razie konieczności formatowania dysku. Odzyskiwanie utraconych w ten sposób dokumentów jest oczywiście możliwe, lecz wiąże się z niemałymi kosztami, trzeba bowiem zatrudnić do niego specjalistę lub kupić specjalny program. A podzielić dysk na partycje możemy sami w kilku prostych krokach.

Partycjonowanie dysku w Windows 10 - nowy dysk

Aby podzielić na partycje nowy dysk, wybierz w menu Start pozycję Zarządzanie dyskami lub wciśnij klawisze Win+R i w okienku, które się pojawi, wpisz diskmgmt.msc. Kolorem czarnym będzie tam oznaczony dysk z nieprzydzielonym miejscem.

Następnie klikając na nowym dysku ppm, wybierz polecenie Konwertuj na dysk GPT (GUID Partition Table). Jest on o tyle lepszy od MBR, że obsługuje dyski większe niż 2TB. Dzięki temu możemy utworzyć więcej niż 4 partycje. Ponadto pracuje on również z UEFI.

W kolejnym kroku najedź myszą na nieprzydzielone miejsce i kliknij prawym przyciskiem. Następnie wybierz Nowy wolumin prosty oraz rozmiar w megabajtach i nazwij partycję wybraną literą. Teraz pozostaje już tylko wybór sposobu formatowania i etykiety. Kilka sekund po zatwierdzeniu partycja będzie gotowa do pracy. Czynność tę można powtórzyć, jeśli chcesz utworzyć więcej partycji.

Partycjonowanie dysku z zainstalowanym systemem

Jeśli zdecydujemy się na partycjonowanie dysku, na którym mamy już zainstalowany system, proces ten będzie przebiegał podobnie. Jest jednak jedna różnica - gdy wybierzemy Zarządzanie dyskami, powinniśmy kliknąć w dysk C, a następnie Zmniejsz wolumin. 

Kolejne kroki będą już analogiczne jak w przypadku nowego dysku - klikamy prawym przyciskiem myszy na nieprzydzielonym miejscu, wybieramy Nowy wolumin prosty i tak dalej.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy was, że partycjonowanie dysku to w istocie prosta czynność, której wykonanie nie zajmie wiele czasu, za to może uchronić nas przed nieprzyjemnymi zdarzeniami.

Źródło: https://lenovozone.pl/blog/jak-podzielic-dysk-na-partycje/

 

Artykuł partnera 

Zobacz również