Jak odczytywać kartę charakterystyki substancji...
W dzisiejszych czasach, kiedy chemikalia stanowią część naszego codziennego życia, umiejętność odczytywania kart charakterystyki substancji...
Partycjonowanie dysku to jedna z tych czynności, które często tak długo odkładamy na później, że w końcu jest już za późno. Żeby ochronić nasze dane i kieszenie oraz utrzymać porządek na dysku, lepiej nie czekać i podzielić dysk na partycje już teraz.
Choć partycjonowanie dysku przeważnie nie stanowi dla nas priorytetu, jest to bardzo przydatny zabieg. Po pierwsze pomaga utrzymać porządek w naszych plikach, a po drugie może uchronić nas przed utratą danych w razie konieczności formatowania dysku. Odzyskiwanie utraconych w ten sposób dokumentów jest oczywiście możliwe, lecz wiąże się z niemałymi kosztami, trzeba bowiem zatrudnić do niego specjalistę lub kupić specjalny program. A podzielić dysk na partycje możemy sami w kilku prostych krokach.
Aby podzielić na partycje nowy dysk, wybierz w menu Start pozycję Zarządzanie dyskami lub wciśnij klawisze Win+R i w okienku, które się pojawi, wpisz diskmgmt.msc. Kolorem czarnym będzie tam oznaczony dysk z nieprzydzielonym miejscem.
Następnie klikając na nowym dysku ppm, wybierz polecenie Konwertuj na dysk GPT (GUID Partition Table). Jest on o tyle lepszy od MBR, że obsługuje dyski większe niż 2TB. Dzięki temu możemy utworzyć więcej niż 4 partycje. Ponadto pracuje on również z UEFI.
W kolejnym kroku najedź myszą na nieprzydzielone miejsce i kliknij prawym przyciskiem. Następnie wybierz Nowy wolumin prosty oraz rozmiar w megabajtach i nazwij partycję wybraną literą. Teraz pozostaje już tylko wybór sposobu formatowania i etykiety. Kilka sekund po zatwierdzeniu partycja będzie gotowa do pracy. Czynność tę można powtórzyć, jeśli chcesz utworzyć więcej partycji.
Jeśli zdecydujemy się na partycjonowanie dysku, na którym mamy już zainstalowany system, proces ten będzie przebiegał podobnie. Jest jednak jedna różnica - gdy wybierzemy Zarządzanie dyskami, powinniśmy kliknąć w dysk C, a następnie Zmniejsz wolumin.
Kolejne kroki będą już analogiczne jak w przypadku nowego dysku - klikamy prawym przyciskiem myszy na nieprzydzielonym miejscu, wybieramy Nowy wolumin prosty i tak dalej.
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy was, że partycjonowanie dysku to w istocie prosta czynność, której wykonanie nie zajmie wiele czasu, za to może uchronić nas przed nieprzyjemnymi zdarzeniami.
Źródło: https://lenovozone.pl/blog/jak-podzielic-dysk-na-partycje/
Artykuł partnera
W dzisiejszych czasach, kiedy chemikalia stanowią część naszego codziennego życia, umiejętność odczytywania kart charakterystyki substancji...
W dzisiejszych czasach wysoka jakość dźwięku to priorytet dla wielu miłośników muzyki oraz profesjonalistów w dziedzinie audio...
Wybór odpowiedniego zegarka outdoorowego to kluczowa kwestia dla każdego miłośnika górskich wędrówek. Zarówno Suunto, jak i Garmin oferują...
Ecobike MX 500 to rower elektryczny, który łączy w sobie komfort, wszechstronność i moc. Sprawdzi się zarówno podczas codziennych dojazdów do...