|   | 

Jak dbać o zdrowie intymne? Poznaj 10 podstawowych zasad zapobiegania infekcjom intymnym!

Czy wiesz, że infekcje intymne to najczęstszy powód wizyt u ginekologa? A wiesz, że większości z nich można było zapobiec? Sprawdź, jakie są najważniejsze zasady dbania o zdrowie intymne – czy ich przestrzegasz?

Naturalne pH pochwy jest kwaśne i wtedy jest idealnym środowiskiem rozwoju właściwej mikroflory. Jeśli jest zbyt obojętne lub zasadowe, rozwijają się szkodliwe mikroby, które mogą wywoływać infekcje intymne.

Bardzo łatwo jest naruszyć naturalną mikroflorę pochwy – jej homeostaza jest zależna m.in. od ogólnego zdrowia organizmu (zagrożenie infekcją wzrasta np. w czasie antybiotykoterapii) oraz od poziomu różnych hormonów, więc może się zmieniać pod wpływem zawierających je leków (np. pigułki antykoncepcyjne), w czasie ciąży, podczas menopauzy.

Więcej na ten temat możesz przeczytać na portalu piramidazdrowiaintymnego.pl – tymczasem poznaj dekalog zdrowia intymnego, czyli 10 podstawowych zasad dbania o swoją kobiecość.

1. Właściwa mikroflora pochwy

W dbaniu o odpowiedni rozwój mikroflory pochwy (zwłaszcza podczas brania antybiotyków lub zmian w poziomie hormonów) pomagają probiotyki ginekologiczne, np. prOVag lub inVag. Są one również właściwym rozwiązaniem w pierwszych objawach infekcji – niemniej jednak konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa.

2. Odpowiednie kosmetyki

Do higieny intymnej zostały stworzone specjalne kosmetyki, ponieważ zwykłe mydło czy żel do kąpieli mogą wysuszać. Na mikroflorę pochwy dobrze wpływa stosowanie preparatów z zawartością pałeczek kwasu mlekowego lub szczepów dobroczynnych bakterii, np. prOVag emulsja.

3. Uwaga z wodą!

Woda może sprzyjać wypłukiwaniu właściwej mikroflory pochwy. Dlatego podmywaj się tylko rano i wieczorem, częściej w czasie okresu.

4. NIE profilaktycznym irygacjom

To samo dotyczy irygacji pochwy. Stosowana bez wyraźnego zalecenia ginekologa naprawdę szkodzi!

5. Prysznice zamiast kąpieli

Wypłukiwaniu dobroczynnej mikroflory sprzyjają także długie kąpiele w wannie, zwłaszcza pełnej piany i płynu lub soli do kąpieli. Jeśli masz wybór – wybieraj prysznice!

6. Gąbki i myjki – do kosza!

Wilgotne myjki i gąbki to siedliska bakterii i grzybów – nigdy nie używaj ich do higieny intymnej!

7. Osobny ręcznik i dokładne osuszanie

Po kąpieli, prysznicu czy podmywaniu zawsze dokładnie osuszaj miejsca intymne. Używaj do tego innego ręcznika niż do reszty ciała, aby uniknąć przenoszenia mikrobów.

8. Częste zmiany podpasek i wkładek higienicznych

W czasie okresu naturalnie zmienia się pH pochwy, obojętnieje – przez co już zwiększa się ryzyko infekcji. Zbyt duża wilgoć w miejscach intymnych tylko temu sprzyja! Dlatego na co dzień używaj wkładek higienicznych, regularnie je wymieniaj. A w trakcie miesiączki podpaski lub tampony zmieniaj co 3-4 godziny.

9. Tampony? Tak, ale okazjonalnie

Tampony są bardzo praktycznym pomysłem, jednak nie powinnaś stosować ich przez całą miesiączkę. Sięgaj po nie tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz.

10. Przewiewna i wygodna bielizna

Najlepiej jest nosić bawełniane majtki, które są przewiewne i wygodne. Stringi powinnaś nosić raczej okazjonalnie – sprzyjają otarciom miejsc intymnych, mogą wpływać na rozwój infekcji.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...