Dieta pudełkowa w Szczecinie - zdrowe jedzenie bez...
Żyjemy w czasach, gdzie tempo życia niemalże nie pozwala na chwilę wytchnienia. Praca, domowe obowiązki, aktywność fizyczna, a także potrzeba...
Czy wiesz, że infekcje intymne to najczęstszy powód wizyt u ginekologa? A wiesz, że większości z nich można było zapobiec? Sprawdź, jakie są najważniejsze zasady dbania o zdrowie intymne – czy ich przestrzegasz?
Naturalne pH pochwy jest kwaśne i wtedy jest idealnym środowiskiem rozwoju właściwej mikroflory. Jeśli jest zbyt obojętne lub zasadowe, rozwijają się szkodliwe mikroby, które mogą wywoływać infekcje intymne.
Bardzo łatwo jest naruszyć naturalną mikroflorę pochwy – jej homeostaza jest zależna m.in. od ogólnego zdrowia organizmu (zagrożenie infekcją wzrasta np. w czasie antybiotykoterapii) oraz od poziomu różnych hormonów, więc może się zmieniać pod wpływem zawierających je leków (np. pigułki antykoncepcyjne), w czasie ciąży, podczas menopauzy.
Więcej na ten temat możesz przeczytać na portalu piramidazdrowiaintymnego.pl – tymczasem poznaj dekalog zdrowia intymnego, czyli 10 podstawowych zasad dbania o swoją kobiecość.
W dbaniu o odpowiedni rozwój mikroflory pochwy (zwłaszcza podczas brania antybiotyków lub zmian w poziomie hormonów) pomagają probiotyki ginekologiczne, np. prOVag lub inVag. Są one również właściwym rozwiązaniem w pierwszych objawach infekcji – niemniej jednak konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa.
Do higieny intymnej zostały stworzone specjalne kosmetyki, ponieważ zwykłe mydło czy żel do kąpieli mogą wysuszać. Na mikroflorę pochwy dobrze wpływa stosowanie preparatów z zawartością pałeczek kwasu mlekowego lub szczepów dobroczynnych bakterii, np. prOVag emulsja.
Woda może sprzyjać wypłukiwaniu właściwej mikroflory pochwy. Dlatego podmywaj się tylko rano i wieczorem, częściej w czasie okresu.
To samo dotyczy irygacji pochwy. Stosowana bez wyraźnego zalecenia ginekologa naprawdę szkodzi!
Wypłukiwaniu dobroczynnej mikroflory sprzyjają także długie kąpiele w wannie, zwłaszcza pełnej piany i płynu lub soli do kąpieli. Jeśli masz wybór – wybieraj prysznice!
Wilgotne myjki i gąbki to siedliska bakterii i grzybów – nigdy nie używaj ich do higieny intymnej!
Po kąpieli, prysznicu czy podmywaniu zawsze dokładnie osuszaj miejsca intymne. Używaj do tego innego ręcznika niż do reszty ciała, aby uniknąć przenoszenia mikrobów.
W czasie okresu naturalnie zmienia się pH pochwy, obojętnieje – przez co już zwiększa się ryzyko infekcji. Zbyt duża wilgoć w miejscach intymnych tylko temu sprzyja! Dlatego na co dzień używaj wkładek higienicznych, regularnie je wymieniaj. A w trakcie miesiączki podpaski lub tampony zmieniaj co 3-4 godziny.
Tampony są bardzo praktycznym pomysłem, jednak nie powinnaś stosować ich przez całą miesiączkę. Sięgaj po nie tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz.
Najlepiej jest nosić bawełniane majtki, które są przewiewne i wygodne. Stringi powinnaś nosić raczej okazjonalnie – sprzyjają otarciom miejsc intymnych, mogą wpływać na rozwój infekcji.
Materiał partnera zewnętrznego
Żyjemy w czasach, gdzie tempo życia niemalże nie pozwala na chwilę wytchnienia. Praca, domowe obowiązki, aktywność fizyczna, a także potrzeba...
Piękny i zdrowy uśmiech to nie tylko estetyka, ale również komfort i pewność siebie. W dzisiejszych czasach technologia stomatologiczna...
Psychoterapia dla dzieci i młodzieży to zaawansowana forma pomocy psychologicznej prowadzona przez terapeutę, który ma doświadczenie w pracy...
Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...