|   | 

Do czego służy stetoskop samochodowy i dlaczego warto mieć go w warsztacie?

Stetoskop samochodowy: do czego służy?

Możemy być zdziwieni, gdy nasz mechanik założy sobie na uszy stetoskop samochodowy i zacznie osłuchiwać zarówno nasz silnik, jak i także inne części samochodu. Nie ma jednak co się obawiać, ponieważ jest to normalna diagnostyczna procedura. Co więcej możemy ją sami zastosować.

Wiemy doskonale, że stetoskopy powszechnie są używane w medycynie. Co więcej jest to atrybut lekarza. Zawsze widzimy lekarza w białym fartuchu oraz z zarzuconymi na szyję słuchawkami. Zadaniem stetoskopu jest wzmocnienie dźwięku oraz także przekazanie go do uszu diagnosty. Nie ma tutaj znaczenia, czy diagnostą jest lekarz czy też mechanik, aczkolwiek stetoskopy do maszyn różnią się co nieco od tych "do ludzi". Są przede wszystkim mniejsze oraz czułe. Szum krwi płynące, bicie serca czy też szumy w płucach są o wiele cichsze oraz bardziej delikatne, niż łożysko, które jest wyrobione w mechanizmie. Dochodzą do tego jeszcze warunku pracy. Wiemy doskonale, że klatka piersiowa to jednak nie jest pracujący silnik.

Po co mechanikowi stetoskop samochodowy? W zasadzie to zasada pracy czy też działania jest taka sama. Dzięki stetoskopowi samochodowemu słychać wszystko to co się dzieje w środku. Możemy w związku z tym wykryć usterkę, podsłuchując media przepływające przez mechanizm - gaz, ciecz czy też olej. Da się również zlokalizować usterkę mechaniczną hałasującą. Może to być łożysko, przekładnia czy też cokolwiek innego.

Stetoskopy samochodowe różnią się co nieco wyglądem od medycznych. Miejsce słuchawki zajmuje pręt metalowy. Ma to kilka uzasadnień. Pierwsze się wywodzi z ogólnej historii diagnostyki. Od dzisiaj wielu mechaników potrafi usterkę zdiagnozować przy pomocy kilka czy też pręta, na dotyk bądź też przykładając po prostu do niego ucho. Ten jakże prosty bowiem pozwala na o wiele lepsze wyczucie, błędnej amplitudy dźwięków czy też drgań, które również mają falową naturę. Drugim uzasadnieniem jest oczywiście sama budowa obiektu. Trudno znaleźć tutaj równą powierzchnię, często należy dostrzec do elementów, które są schowane czy też trudno dostępne.

3 sytuacje, w których przyda się stetoskop samochodowy

Stetoskop samochodowy jest przydatny w bardzo wielu sytuacjach. Przede wszystkim pomaga w diagnostyce najtrudniejszych awarii. Czasem nasze auto "nie działa", a mechanik nie wie dlaczego. Stetoskop samochodowy jest tutaj niezbędny. Niezbędny jest również przy problemach z silnikiem. Przydaje się także do amatorskiego diagnozowania usterek. Bedzie nam znacznie łatwiej pracować nad swoim samochodem i samodzielnie naprawiać pewne usterki.

Stetoskopy samochodowe dzielą się w zasadzie na kilka rodzajów. Te najprostsze kosztują od kilkunastu złotych. Przypominają one nieco te lekarskie. Droższe modele to z kolei sprzęt elektroniczny ze znacznie wyższej półki. Dźwięk przetwarzany jest przez przetwornik oraz dociera do słuchawek na uszach mechanika. Da się go również podpiąć do głośników. Elektroniczny stetoskop jest znacznie droższy. Chociaż najtańszy z nich można kupić za około sto złotych. Pamiętajmy o tym, że dobry jakościowo oraz godny zaufania sprzęt to koszt pomiędzy dwieście a trzysta złotych. Jako, że urządzenia tego typu służą zarabianiu, to średnie ceny kształtują się w granicach między 400 a 500 złotych.

Stetoskopy samochodowe najbardziej zaawansowane mają już nawet kilka kanałów dźwięku. Chodzi o nic innego jak o to, że czujniki podłączone mogą być do kilku miejsc. Co więcej sprzęt ten pozwala na podsłuchiwanie ich za pomocą przeróżnych kanałów. Bardzo ciekawe jest to, że można to zrobić nawet podczas jazdy, gdy elementy poszczególne samochodu pracują pod obciążeniem normalnym, kręcą się oraz do tego trą. Zwykły stetoskop samochodowy nie daje oczywiście takowych możliwości, ale i tak pozwala na samo osłuchiwanie, w jaki sposób pracują poszczególne części silnika. Jednak należy zwrócić uwagę szczególną na samo bezpieczeństwo. Każda praca pod maską przy silniku pracującym wymaga sporej ostrożności. Pół biedy, jeśli końcówkę stetoskopu złamiemy bądź też uszkodzimy pewną z części. O wiele gorzej, jeśli w tryby auta pracującego dostanie się jakąś część odzieży czy też palec. Jesteśmy przekonani, że o konsekwencjach nie trzeba chyba nikomu wspominać.

Oczywiście warto się poradzić, który stetoskop samochodowy okaże się dla nas najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście wiele także zależy od budżetu, którym dysponujemy. Im jest on większy, tym możemy się pokusić o lepszy stetoskop samochodowy. Sprawdź ofertę stetoskopu samochodowego na https://sklep-warsztat.pl/.

Zobacz również