|   | 

Dom

Jak zagospodarować czas maluszkowi?

Im dziecko robi się starsze, tym więcej trzeba poświecić czasu, by odpowiednio zorganizować mu czas. Dobrze dopasowane zajęcia sprawią bowiem, że twoja pociecha będzie lepiej się rozwijać, zyskując nową wiedzę i praktyczne umiejętności. Maluchy, którym rodzice nie poświęcają zbyt wiele czasu, mają problemy z nauką i gorzej odnajdują się w środowisku, dlatego też nie ignoruj tak ważnego zadania, jakim jest odpowiednie wypełnienie czasu pociechy wartościowymi zajęciami.

Jakie zabawy wybierać?

To, co dzieci uwielbiają najbardziej, to doskonała, wciągająca zabawa, która zapewnia im miło spędzony czas w doskonałych nastrojach. Dlatego też, chcąc zapewnić maluchowi wartościowo spędzony czas, wypełnij go zabawami, które połączą w sobie nie tylko rozrywkę, ale również naukę.

Ekspert Hulahop.Pl poleca kupowanie dzieciom gier planszowych. Na rynku znaleźć można propozycje już dla dzieci od drugiego roku życia, których mechanika i tematyka zostały opracowane w taki sposób, by pociechy bez trudu zdołały zrozumieć zasady, mogąc czerpać przyjemność ze sowich pierwszych kroków w niezwykle wciągającej rozrywce. Warto rozwinąć w dzieciach miłość do planszówek już wcześniej, dzięki czemu w późniejszym okresie dorastania za ich pośrednictwem pociechy będą uczyły się nowych rzeczy w naturalny, łatwo przyswajalny sposób, dzięki któremu nie będą miały problemów z nauką w szkole.

Oprócz gier planszowych warto również zainteresować maluchy zabawkami kreatywnymi. Wszelkiego rodzaju rękodzieła, takie jak wyrabianie gliny, malowanie farbkami glinianych odlewów, kolorowanki, Beados, magiczne rzepy czy modelina sprawią, że dziecko nie tylko przyjemnie spędzi czas, ale również rozwinie wyobraźnie, zaś konsekwencją pobudzającej umysł zabawy będzie dzieło, którym pociecha będzie mogła udekorować honorowe miejsce w domu, co da jej poczucie zwycięstwa, napełni pewnością siebie i zmotywuje do dalszej zabawy i rozwijania nowo zdobytych umiejętności. Dużą popularnością wśród kreatywnych produktów cieszy się również pościel dla niemowlaka bądź dziecięca przeznaczona do kolorowania specjalnymi, nie zawierającymi szkodliwych substancji, flamastrami. To niezwykle atrakcyjna zabawka dla każdego kochającego kolory dziecka, a dla ciebie będzie to zapewnienie mu dobrej alternatywy dla malowania ścian, blatów i mebli, które na pewnym etapie rozwoju stają się doskonałymi płótnami dla małych artystów.

Czas poza domem

Również podczas wyprawy na dwór nie należy zapominać o zapewnieniu maluchowi odpowiedniej rozrywki. Dobrze dopasowana zabawa, ciekawe zabawki i wysokiej jakości sprzęt sportowy to akcesoria, dzięki którym podbijesz serce pociechy, sprawiając, że spacerówka parasolka, w której zazwyczaj ją wozisz, będzie pusta, podczas gdy twoje maleństwo będzie bawić się w najlepsze z rówieśnikami. Rozwój fizyczny jest równie ważny co intelektualny, dlatego warto aktywizować dzieci już od najmłodszych lat, by pozostawały w ruchu. Wychodzenie na dwór to również doskonała okazja, by poznać rówieśników, nawiązać nowe przyjaźnie i rozwinąć kompetencje językowe i społeczne. Każdy maluch mus mieć bowiem kontakt z innymi pociechami, by móc rozwijać się odpowiednio do wieku. Stały kontakt z dorosłymi, z wykluczeniem tego z rówieśnikami, może zaburzyć rozwój dziecka, sprawiając, że będzie ono ponad przeciętnie dojrzałe, a tym samym może je ominąć wiele radości, którymi charakteryzuje się dzieciństwo. By tego unikać, zachęcaj malucha do zabawy z innymi na podwórku, w szkole czy na wakacjach i zobacz, jak wiele daje mu kontakt z innymi dziećmi i jak dobrze wpływa na jego rozwój.

Gdzie szukać inspiracji?

Odpowiednie zagospodarowanie czasu dziecku może być trudne, dlatego też warto czasem sięgnąć po pomoc, by mieć pewność, że robi się to właściwie, dbając o prawidłowy rozwój pociechy. Warto poszukać w Internecie wartościowych poradników, z których dowiesz się, jakie gry i zabawy najlepiej wpłyną na malucha, a także nauczysz się, jak powinno się zajmować czas dziecka, by nie przemęczyło się monotonią, nie zmęczyło zbyt długim wytężaniem umysłu czy bieganiem. Granice pomiędzy konkretnymi czynnościami bywają płynne i należy je dostosowywać do konkretnych potrzeb i zwyczajów malucha, jednak jest wiele uniwersalnych zasad, których warto przestrzegać. Na przykład: układając plan dnia dziecka, przeplataj wysiłek fizyczny z intelektualnym, by zapobiec nadmiernemu zmęczeniu. Po nauce czegoś nowego zabierz malucha na dwór, by mógł się dotlenić i pozwolić odpocząć szarym komórkom. A kiedy zabawa na dworze sprawi, że ponownie się zmęczy, wróćcie do domu, zjedzcie coś pożywnego i pobawcie się wspólnie, grając w grę planszową bądź tworząc wspólny rysunek. Różnorodność do klucz do sukcesu, który pozwoli ci optymalnie wykorzystać dzień, by wspomóc rozwój pociechy.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również