|   | 

Czym różnią się transformatory suche od olejowych?

Transformatory energetyczne mają bardzo szerokie zastosowanie w branży elektroenergetycznej. Najczęściej spotykane są transformatory suche i olejowe. W ofercie firmy Schneider Electronic można znaleźć właśnie takie produkty. Czym różnią się od siebie?

Głównym zadaniem każdego transformatora jest uczestniczenie w procesie przetwarzania energii elektrycznej. Pozwalają one także na przesyłanie energii do użytkowników danej sieci. Transformatory należą do urządzeń statycznych. Działają poprzez indukcję elektromagnetyczną. Pozwalają na zmianę układu prądu przemiennego oraz na napięć na kilka układów napięć i prądów.

Transformatory olejowe

Rdzeń urządzenia wraz z uzwojeniem jest zanurzany w kadzi stalowej wypełnionej olejem mineralnym lub olejem syntetycznym. Do kadzi nie ma dostępu, ponieważ jest ona zamknięta. Olej pełni tutaj rolę elementu izolacyjnego. Używane są przy różnych mocach działania transformatora. Najczęściej mają również znacznie mniejsze rozmiary, niż transformatory suche.

Transformatory suche

Rdzeń urządzenia oraz uzwojenia znajdują się w zalewie żywicznej. Mogą być również umieszczane w powietrzu. Można je stosować, jeżeli pojawiają się mniejsze moce prądu. Sprawdzają się również do zadań specjalnych. Używane są także w miejscach, gdzie bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest zwiększone. Mają znacznie większe wymiary, niż transformatory olejowe.

Dobór transformatorów

Transformatory dobierane są w taki sposób, aby uzyskać najwyższą skuteczność w chłodzeniu. Jeżeli chłodzenie nie będzie właściwie pod względem mocy, nie będzie możliwe ich odpowiednie działanie. Nie będą działały w niezawodny i bezpieczny sposób. Ważne jest, aby doborem transformatorów zajął się specjalista. Dzięki temu, zostaną one właściwie dostosowane do potrzeb, co na pewno będzie zapewniało właściwe działanie całego systemu. Ważne jest, aby podczas doboru transformatorów wziąć kilka ważnych czynników. Dzięki temu, że się je uwzględni, można będzie cieszyć się z właściwego ich doboru. Prąd będzie mógł być wówczas przekazywany we właściwy sposób.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również