|   | 

Dom

Ceramika

Starożytność to okres, gdy korzystano już z wielu elementów, które obecnie również są wykorzystywane. Zaliczyć do nich można ceramikę, która obecnie jest powszechnością, a kilkanaście wieków temu była synonimem luksusu.
 

Ceramika, którą obecnie znamy przygotowywana jest z gliny. To właśnie dobrze dobrana glina jest elementem decydującym przy powstawaniu masy glinianej. Przygotowując ją trzeba zadbać o to, by miała ona jednolitą strukturę. Wybierając glinę do produkcji ceramiki powinniśmy zadbać o to, by była ona o podobnej strukturze oraz kolorze. Przygotowywaną masę glinianą wykonuje się z użyciem specjalnych barwiących tlenków oraz z dodatkiem piasku. Przygotowana masa gliniana jest elementem, który pozwala na przygotowanie płytek. Pod wysokim ciśnieniem jest ona prasowana, a gdy już uda się je uformować przechodzi się do procesu wysuszania w formie wypalenia.

Jeśli chodzi o ceramikę to stosowana już w starożytności przez wieki utrzymała swoją silną pozycję na rynku. Ta, którą obecnie wykorzystujemy nie ma już tak ozdobnego charakteru i jest powszechnie dostępna.

Przygotowując ceramikę zarówno na ściany jak i na podłogi stosuje się maksymalnie dwa procesy wypalania. Na licowej stronie płytek mogą pojawić się elementy ozdobne, które będą podnosić atrakcyjność płytek. Warto pamiętać, że elementy, w których nie ma szkliwa przybierać będą barwy, które pojawiły się w użytych barwnikach.


Układanie ceramiki

Glazura to ważny element płytek, którym określa się tak zwane szkliwo. Dotyczy to płytek ściennych przygotowywanych na nasz rodzimy rynek. W zależności od tego jakie szkliwo zostaje użyte mamy różne faktury płytek. Producenci starają się przez stosowanie różnych form tworzyć zróżnicowane estetycznie płytki. Ważną kwestią jest ich wykonanie w taki sposób, by były odporne na działanie środków chemicznych oraz wody.

W zakresie nakładania szkliwa na płytki wprowadza się różne techniki takich działań. Moment nakładania szkliwa uzależniony będzie od tego w jaki sposób wypala się płytki. W procesie wypalania, który jest tylko raz nakłada się szkliwo pod jego koniec. Natomiast jeśli wypalanie będzie dokonywane dwa razy stosuje się wtedy szkliwo po pierwszym wypalaniu a przed drugim.

To jak płytki będą się prezentować uzależnione jest od faktury, która pojawia się na płytkach. Mogą one być malowane ręcznie, bądź też zdobione przy użyciu nowoczesnych technik drukarskich. W czasie zdobień stosuje się farby ceramiczne, które charakteryzują się trwałością.

Zobacz również