|   | 

Objawy odwodnienia - charakterystyczne symptomy i leczenie

Zdecydowanej większości z nas odwodnienie kojarzy się z latem, upałem, słońcem i przemęczeniem z tego powodu.

Wszystko się zgadza, natomiast nie zapominajmy, że odwodnienie zdarza się równie często wiosną, jesienią i zimą, co latem. Poza upałami i słońcem jest mnóstwo innych czynników, które pozbawiają nasz organizm wody. Choćby intensywne treningi sportowe. Uprawiając regularnie sport, regularnie wypacamy z siebie wodę i cenne elektrolity.

Musimy pamiętać, by jako sportowcy, uzupełniać płyny w dużo większej ilości niż zalecana (8 szklanek), powinniśmy również zadbać o odpowiednie dostarczenie organizmowi niezbędnych elektrolitów (jony sodu, potas, wapń i magnez), które pomagają nam zachować równowagę gospodarki wodnej w organizmie oraz zapobiegają osłabieniom, arytmii, zawrotom głowy czy nieprawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego.

Do odwodnienia przyczyniają się również choroby układu pokarmowego – grypa żołądkowa, biegunka – które są wyjątkowo uciążliwe i obciążające nasz organizm. Należy pamiętać, że przy walce z powyższym zalecane jest picie co najmniej 3 litrów wody dziennie!

Kolejną, bardzo powszechną przyczyną odwodnienia jest drastyczna zmiana diety. Bez względu na to, czy chcemy przybrać, czy stracić na wadze, zmieniając całkowicie sposób odżywiania, musimy pamiętać o uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Poza odwodnieniem pozwoli nam to uniknąć wielu innych uciążliwych dolegliwości, które z odwodnieniem niestety łączą się nierozerwalnie - utrata apetytu, senność, obrzęk kończyn dolnych, mdłości, czy zaparcia.

Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o regularnym spożywaniu wody (najlepiej wysoko mineralizowanej), uwzględnieniu w diecie bananów, suszonych moreli, orzechów włoskich, pestek dyni oraz migdałów. Kolejnym punktem jest zadbanie o ośmiogodzinny spokojny sen, który zapewni nam odpoczynek i regenerację. Warto również sprawdzić Jak uzupełniać elektrolity w organizmie?, aby nasz organizm szybko wrócił do formy.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...