|   | 

Pokrzywka z zimna, czyli uczulenie na zimno

W ostatnich latach obserwujemy zjawisko rozszerzania się występowania różnorodnych alergii. Jednym z dość niestandardowych czynników, które mogą uczulać jest zimno. Jak to się dzieje, że niektóre osoby doświadczają dolegliwości skórnych z powodu ekspozycji na niską temperaturę? I czym jest pokrzywka?

Pokrzywka – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Pokrzywka to jednorodna wysypka pojawiająca się na ciele, charakteryzuje się pojawianiem się obrzęku naczynioworuchowego – obrzmienie skóry i błon śluzowych, pojawieniem się bąbli oraz dużą dynamiką zmian (2). Można wyróżnić kilka rodzajów pokrzywki m.in. pokrzywkę idiopatyczną, pokrzywkę przewlekłą idiopatyczną, pokrzywkę z zimna, słoneczną, cholinergiczną, czy wyraźny obrzęk naczynioruchowy (1).

Około 20% populacji może mieć dolegliwości związane z występowaniem objawów uczulenia na różnego rodzaju alergeny. Zagrożona jest każda grupa wiekowa, najczęściej pokrzywki doświadczają ludzie młodzi (2).

Wyróżnia się przyczyny pokrzywki, te o znanej przyczynie – pokrzywka fizykalna, dermografizm objawowy, pokrzywka z zimna, pokrzywka z ucisku, pokrzywka świetlna, cieplna, wibracyjny obrzęk naczynioworuchowy. Oraz odmiany tej choroby o nieznanej etiologii: pokrzywkę cholinergiczną, kontaktową, wodną (3).

Reakcja alergiczna zachodzi poprzez aktywowanie komórki tucznej poprzez bodźce immunologiczne i nieimmunologiczne. Może być bezpośredni lub pośredni kontakt z antygenem, który determinuje powstawanie zmian skórnych, obrzęku lub świądu (2).

Pokrzywka z zimna – jak się objawia?

Jedną z uciążliwych pokrzywek jest ta związana z zimnem, która utrudnia funkcjonowanie człowieka w sytuacji chłodu. Objawy jakie pojawiają się wyniku kontaktu skóry z zimnym wiatrem, niską temperaturą to – obrzęk i rumień.

Przykre dolegliwości pojawiają się podczas trzymania zimnych przedmiotów, spożywaniu chłodnych napojów i pokarmów. Wtedy objawy lokalizuje się na ustach i języku. Osoby, które doświadczają uczulenia na zimno nie powinny pływać w zimnej wodzie, ponieważ podczas wzmożonej reakcji alergicznej może dojść do utonięcia (1).

Diagnozę stawia się na podstawie wykonania próby klinicznej – umieszczenia plastikowej torebki z kostką lodu na 4 minuty na powierzchni skóry przedramienia. W sytuacji, kiedy wystąpi świąd, zmiany skórne odpowiadające kształtem kostce lodu, które pojawiają się w wyniku ekspozycji na zimno - można zdiagnozować pokrzywkę. Podstawowymi zaleceniami w przypadku tej choroby jest unikanie niskich temperatur oraz ekspozycji ciała na zimną wodę, napoje, pokarmy, a także stosowanie leku – cyproheptadyny (1).

Więcej na tematy zdrowotne przeczytasz na adamed.expert.

Bibliografia:

1.Lazarovich M. Przewlekła pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy – diagnostyka i leczenie. Alergia Astma Immunologia, 1998,3(3):135-141

2.Panaszek B. Współczesne poglądy na podział i patogenezę pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego. Adv Clin Exp Med., 2004, 13(2):337-341

3.Plichta D, Śpiewak R. Farmakoterapia pokrzywki – analiza rozbieżności między wytycznymi ekspertów, dokumentami rejestracyjnymi i dowodami skuteczności leków. Przegląd Lekarski, 2013,70(12): 1015-1019

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...