|   | 

Dom

Jak zapobiegać ulatnianiu się czadu?

Czad, czyli tlenek węgla, jest gazem bezwonnym, który zabójczo działa na organizm człowieka. Jest produktem niepełnego spalania paliwa, dlatego narażone na kontakt z nim są osoby, które przebywają w pomieszczeniach wyposażonych m.in. w wadliwie działające piece.

Detektory tlenku węgla

Czujniki czadu to urządzenia, które powinny znaleźć się w każdym domu, biurze, fabryce itp., w którym używane są piece gazowe oraz piece kaflowe opalane węglem. Urządzenie to służy do powiadamiania, gdy stężenie tlenku węgla w powietrzu przyjmie wartość zagrażającą zdrowiu i życiu człowieka, czyli około 50 ppm. Czujnik uruchamia alarm już przy wartości wynoszącej 30 ppm. Detektory mogą sygnalizować zagrożenie sygnałem dźwiękowym lub świetlnym, są również takie, które łączą obie te cechy. Ceny sprzętu do wykrywania tego groźnego gazu wahają się w granicach 30-1000 zł. Jest to podyktowane przede wszystkim złożonością danego produktu oraz wyposażeniem go w dodatkowe funkcje, takie jak: czujnik dymu, gazu czy podwyższonej temperatury. Należy pamiętać, by detektor został zamocowany nie tylko w pobliżu pieca (w odległości minimum 2m), ale też na każdym piętrze budynku, np. na korytarzu lub w sypialni. Czujki powinny wisieć na wysokości oczu dorosłego człowieka, wówczas łatwo jest kontrolować czy działają prawidłowo. Bardzo ważne również jest, by kupować tylko atestowany sprzęt od renomowanych producentów, produkowany zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej normą EN 50291:2001. Zadaniem takiego urządzenia jest ochrona życia, dlatego musi być niezawodne.

Jak zminimalizować zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla?

Do zatrucia czadem może nie dojść wcale lub można je ograniczyć do minimum, przestrzegając kilku bardzo ważnych zasad. Oprócz montażu detektora tlenku węgla należy pamiętać o tym, by regularnie monitorować stan piecyków, kuchenek gazowych, wentylacji, a także przewodów spalinowych w samochodzie. Nie wolno samodzielnie przeprowadzać modernizacji systemów grzewczych czy kominowych. Ponadto w przypadku zauważenia u siebie, członków rodziny czy znajomych objawów, takich jak:

  • nudności,
  • trudności z koncentracją,
  • bardzo silnych bólów głowy o nieustalonej przyczynie,
  • wymiotów,
  • omdleń,
  • przyspieszonego bicia serca,

należy jak najszybciej wywietrzyć pomieszczenie, wyjść na zewnątrz i zgłosić się do lekarza.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również