|   | 

Dom

Wybieramy łóżko do sypialni – co będzie modne w nadchodzącym sezonie?

Trendy wnętrzarskie nie zmieniają się tak szybko, jak te modowe. Powód jest prosty - meble wybieramy na dłużej niż jeden sezon. Mają nam one służyć przez lata, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybierać meble w takim stylu, który akurat jest na topie. Najważniejsze przy wystroju wnętrz to: umiar, spójność i funkcjonalność. Co ważne, dzięki niewielkim i niedrogim zabiegom, co sezon możemy nadawać naszym meblom inny, modny wygląd i być na bieżąco z trendami. A jakie będą królować w sypialni w 2018 roku?

Podobnie, jak w przypadku pokazów mody, które wyznaczają trendy na nadchodzący sezon, w przypadku wystroju wnętrz to, co modne prezentowane jest podczas targów. Do tych najbardziej prestiżowych zalicza się: Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie i Maison & Objet w Paryżu. W Polsce największe targi wnętrzarskie to Warsaw Home. Wydarzenia te cieszą się ogromną popularnością, a wszyscy producenci mebli czekają na nie z niecierpliwością, bo to zaprezentowane na nich meble wyznaczają treny wnętrzarskie na nadchodzący sezon.

Oglądając propozycje projektantów, należy zwrócić uwagę, że tym co tworzy mebel wyjątkowym bardzo często jest tylko jeden element. To może być: kolor, materiał obicia bądź ramy, kształt lub motyw. Specjaliści w dziedzinie wystroju wnętrz doskonale zdają sobie sprawę, że dzisiaj mebel to dzieło sztuki, bo coraz większą wagę przywiązujemy do wyglądu, zarówno swojego, jak i naszego otoczenia. Nie zapominajmy też, że meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne, a w przypadku łóżka do sypialni dodatkowo wygodne.

Urządzając sypialnię szczególną uwagę powinniśmy zwróć na jej estetykę, bo to nie tylko wygoda pozwala nam w niej odpocząć, ale i panujące w wystroju umiar i harmonia. Co ważne, w sypialni to właśnie łóżko stanowi najważniejsze miejsce i to pod nie dobierać będziemy pozostałe elementy. Dlatego decyzja o jego zakupie powinna być dobrze przemyślana. Urządzanie wnętrz to duża przyjemność, ale i wielka odpowiedzialność, dlatego oprócz najnowszych trendów, powinniśmy uwzględnić również możliwości przestrzenne pomieszczenia i finanse. Propozycje projektantów pokazują jednak, że nie potrzeba wiele, by domowe meble wpisywały się w najnowsze trendy.

Jednym z najczęściej powtarzających się motywów na paryskich targach były pionowe pikowania mebli. W przypadku łóżek najciekawiej efekt ten prezentował się na wezgłowiach, które dodatkowo kolorystycznie odcinały się od reszty łóżka lub kolorystyki sypialni. W tym roku na targach, zarówno tych paryskich, jak i mediolańskich królowała zieleń w odcieniach szałwii i khaki i to nieprzypadkowo. W 2018 r. w wystroju wnętrz dominować ma natura i to nie tylko w zakresie materiałów, ale przede wszystkim kolorystyki i motywów.

Meble w kolorach ziemi to jeden z powtarzających się motywów na międzynarodowych targach, ale to nie wszystko. Roślinne i kwiatowe motywy przewijały się na niemal wszystkich targach wnętrzarskich w tym roku. Jednak o ile w przypadku łóżek znalezienie ram w kolorystyce ziemi nie będzie trudne, o tyle motywy roślinne mogą być o wiele trudniejsze do osiągnięcia. Zamiast całego łóżka z takim motywem, lepiej wybrać kolorowe wezgłowie lub postawić na pościel z motywem roślinnym.

Tym co zachwyciło wnętrzarski świat i co pojawi się w wystrojach w przyszłym sezonie był połysk pisze LadnyDom.pl. Meble, bardzo często stylizowane na rustykalne, przyciągały wzrok za sprawą błyszczącego lakieru. Trend ten doskonale sprawdzi się w nowoczesnej sypialni w stonowanej kolorystyce. Zresztą styl skandynawski, czyli połączenie drewna i stonowanych barw nieustannie będzie obecny wśród trendów wnętrzarskich również w 2018 r. Na ścianach z kolei zagości kamień i to w kolorach beżu i szarości, więc naturalne wykończenie mebli doskonale się w tym przypadku sprawdzi.

Wciąż na topie będą łóżka funkcjonalne, czyli takie, które oprócz wygodnego snu będą nam oferować dodatkową funkcję. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się łóżka, które jednocześnie służą jako schowek. Chodzi przede wszystkim o zagospodarowanie przestrzeni między podłogą a materacem, ale bez konieczności podnoszenia łóżka. Najlepiej sprawdzą się wysuwane szuflady.

W planowaniu wystroju wnętrza, szczególnie takiego jak sypialnia, nie możemy jednak zapominać, że powinien on odpowiadać przede wszystkim naszej estetyce. Najnowsze trendy mogą być pewną inspiracją, ale nie wyznacznikiem. Wystrój wnętrza planujemy na lata, więc wymiana mebli co sezon będzie bardzo kosztowna. Trendy wnętrzarskie nie zmieniają się z każdym sezonem tak radykalnie, jak te w modzie, dlatego aby być na bieżąco z trendami nie trzeba dokonywać co roku rewolucji, wystarczy zmiana kilku drobiazgów.  

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również