|   | 

Dom

Jak używać łuparki do drewna, aby mieć drewno opałowe zawsze pod ręką

Łuparki do drewna są wygodne i wydajne - stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli pieców opalanych drewnem i właścicieli kominków. Rozłupywanie drewna jest łatwe i bezpieczne, jeśli przestrzega się zasad bezpieczeństwa. To są podstawy. 

Dobre zasilanie

W zależności od modelu splittera będziemy musieli zapewnić odpowiednie warunki pracy. Zazwyczaj konieczne jest doprowadzenie do niego energii elektrycznej. Splitter z silnikiem diesla jest bardzo rzadko spotykany w gospodarstwie domowym ze względu na jego wysoki koszt. Sieć domowa może zasilać splitter elektryczny, lub agregat prądotwórczy. Pobór mocy przez splitter może wynosić od 1,5 KW do 3 KW. Musimy dobrać odpowiednie przewody zasilające, a w przypadku agregatu prądotwórczego również jego moc. Przedłużacze powinny być przystosowane do pracy na zewnątrz (muszą być odporne na wilgoć), a sam kabel powinien mieć duży przekrój (idealny kabel będzie miał średnicę 2,5 mm i długość 10 m, jak podają niektórzy producenci splitterów). 

Odzież ochronna

Podczas pracy z rozłupywarką należy nosić odzież ochronną. Zalecane są okulary ochronne, rękawice i buty ze wzmocnioną podeszwą. Bardzo suche drewno może powodować nagłe pęknięcia, które mogą prowadzić do niekontrolowanego rozłupywania. 

drewno opałowe

Zalecenia

Rozłupywarki do drewna wymagają pewnej ostrożności. Przed rozpoczęciem rozłupywania należy upewnić się, że urządzenie stoi stabilnie na podłożu. Upewnij się również, że olej i inne materiały eksploatacyjne są odpowiednio uzupełnione. Kłoda powinna być tak ułożona, aby nie ślizgała się podczas rozłupywania. Maszyna będzie pracować szybciej i wydajniej, jeżeli kłody będą krótsze. Nie należy dotykać kłody podczas pracy. Jeśli kłoda utknie w łuparce, to nie próbujcie jej usuwać przed wyłączeniem łuparki. Dopiero wtedy można spróbować ponownie obrócić kłodę. 

Uwaga! Nie należy próbować rozłupywać kłód zbyt dużych lub nieodpowiednich do wielkości urządzenia. Unikać kawałków drewna z gwoździami lub innego rodzaju zanieczyszczeniami mechanicznymi (druty kliny kotwy), a także unikać drewna z gwoździami. Zabronione jest również rozłupywanie dwóch kawałków jednocześnie. 

Prawidłowe składowanie drewna

Aby uniknąć przypadkowego potknięcia się, składuj elementy w jednym stosie. Podczas pracy upewnij się, że nie ma przeszkód do poruszania się. Po zakończeniu pracy ułóż drewno w stosie w miejscu, które pozwoli mu oddychać. 

Więcej o drewnie opałowym na https://v-tech.net.pl/drewno-opalowe/eqax/rodzaje-drewna-opalowego-do-rozlupywania.html

Zobacz również